22 خاصیت آویشن / خواص آویشن برای لاغری سرماخوردگی معده و اعصاب

خواص آویشن برای پوست,خواص آویشن برای سرماخوردگی,خواص آویشن شیرازی,خواص آویشن برای معده,خواص آویشن معمولی,خواص آویشن در لاغری,خواص آویشن بانمک,خواص آویشن برای موطبع آویشن,عکس آویشن معمولی,آویشن چیست,آویشن گرم یا سرد,گیاه آویشن در طب سنتی,خواص آویشن در طب سنتی

 

همه چیزهایی که درباره آویشن باید بدانید

آویشن درختچه ای کوتاه است. جزء خانواده گیاه نعناع است. این گیاه بسیار قوی برای درمان بیماریها استفاده می شود.

آنتی اکسیدان بسیار بالایی که در آویشن وجود دارد ، باعث شده که این گیاه، برای درمان بیماریها تا سلامت و زیبایی پوست و مو و درمان عفونتهای تمام قسمتهای بدن مفید واقع شود.

22 خاصیت آویشن / خواص آویشن برای لاغری سرماخوردگی معده و اعصاب
با خواص اویشن آشنا شوید

آویشن یكی از قدیمی ترین گیاهان دارویی و ادویه‌‌اي اسـت. تیموس كلمه‌اي یونانی و بـه معنای قدرت و شهامت اسـت کـه نشانه‌اي از قدرت درمانی و شفابخش بودن این گیاه اسـت. گونه‌هاي متعدد و متفاوتی از گیاه آویشن وجوددارد. آویشن کوهی نوعی از این گیاه اسـت کـه بیشتر در مناطق معتدل می روید.

فواید و خواص آویشن برای درمان بیماریها

درمان آکنه:

با توجه به خواص ضد باکتری موجود در آویشن، این گیاه با باکتری موجود در آکنه مبارزه می کند. همچنین برای ساخت کرمهای درمان آکنه و محصولات شستشوی صورت از آویشن به دلیل خاصیت ضد قارچی که دارد استفاده می شود .

مشکلات پوستی:

با توجه به آنتی اکسیدان بالایی که در آویشن وجود دارد، باکتری موجود در مشکلات پوستی را از بین می برد. ترکیب آب و روغن آویشن، به عنوان یک تونر پوستی برای انواع پوستها مفید است.

درمان سو هاضمه:

برای هضم خوب غذا در بدن از چای آویشن استفاده کنید، به دلیل اینکه چای آویشن باعث کاهش گاز و نفخ معده می شود.

خواص ضد التهابی:

گیاه آویشن با خواص ضد باکتری موجود در آن التهابات مزمن پوستی را از بین می برد، که باعث می شود از شر آکنه راحت شوید.

درمان گرفتگی عضلات:

آویشن باعث می شود که اسپاسمها و گرفتگی عضلات دوران قاعدگی ار بین برود.

سلامت استخوان:

آویشن برای رشد، سلامت و تراکم استخوانها خیلی مفید است زیرا منبع غنی از ویتامین k – آهن – کلسیم و منگنز است.

مزایای قلبی و عروقی آویشن:

علل عمده بیماریهای قلبی فشار خون در رگها و شریانهاست و کاهش فشار خون باعث تقویت قلب می شود. آویشن با توجه به خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی که دارد، جلوگیری از التهابات مزمن که علل عمده بیماریهای قلبی است می کند .

بهبود بینایی با آویشن:

ویتامین A از بین برنده بیماریهای چشمی است . گیاه آویشن غنی از ویتامین A است.

درمان آنتی سپتیک و آنتی بیوتیک:

چای آویشن همراه با عسل برای درمان مشکلات تنفسی از جمله سرفه – برونشیت – گلودرد و سردرد بسیار مفید است.

خواص و فواید آویشن برای درمان بیماریها

خواص دیورتیک آویشن:

با توجه به اینکه آویشن این خاصیت را دارد که باعث افزایش ادرار شود و افزایش ادرار نمک و سموم اضافی را از بدن دفع می کند، برای افرادی که نارسایی کلیه دارند بسیار مفید است.

سلامت دهان و دندان:

خاصیت ضد باکتری آویشن، کمک می کند که باکتری ها و عفونتهای دهان از بین برود و با از بین رفتن این عفونتها ، بوی بد دهان هم از بین می رود.

ویژگی ضد سرطانی:

ترکیبات موجود در آویشن سلولهای سرطانی روده بزرگ را از بین می برد، و همچنین آویشن کوهی هم باعث مرگ سلولهای سرطانی می شود.

پیشگیری و درمان کم خونی:

وجود آهن در بدن تولید گلبول قرمز و انژی می کند. و همچنین کمبود آهن باعث کم خونی – خستگی و افزایش حساسیت به عفونت می شود. آویشن منبع غنی از آهن است.

آویشن باعث خواب آرام و کاهش خستگی می شود:

برای خواب آرام به کودکان چای آویشن به همراه عسل بدهید.

خواص ضد باکتریایی آویشن:

آویشن با توجه به خاصیت ضد باکتری که دارد می تواند قدرت آنتی بیوتیک بدن را افزایش دهد و این فرایند باعث می شود که بدن با انواع باکتری ها – قارچها و ایکولی ها مبارزه کند و اینکه باکتری درون و بیرون را بکشد.

تقویت سیستم ایمنی بدن:

آویشن با توجه به آنتی اکسیدان بالایی که دارد، از عفونتها و بیماری ها جلوگیری می کند. روغن موجود در آویشن، باعث افزایش امگا 3 در مغز می شود و همچنین افزایش امگا 3 به سلامت سلولهای بدن و کاهش روند پیری کمک می کن

درمان ریزش مو با آویشن:

برای داشتن موهایی ضخیم و درخشان از روغن آویشن تنها و یا با سایر مواد استفاده کنید. همچنین روغن آویشن برای جلوگیری از ریزش مو می کند.

تحریک رشد مو با آویشن:

روغن آویشن را به همراه روغن زیتون به کف سر بمالید، مواد مغذی موجود در آویشن، گردش خون در کف سر را افزایش می دهد و باعث بوجود آمدن فولیکولهای مو برای برای رشد می شود.
درمان شوره سر با آویشن: با توجه به خواص ضد باکتریایی که دارد، باعث تمیز شدن پوست سر و درمان شوره می شود. آویشن یکی از عنصرهای شامپو و نرم کننده است.

  خواص عرق آویشن و طریقه مصرف طبع و مضرات عرق آویشن

خواص دمنوش آویشن برای لاغری:

یکی از بزرگ ترین دغدغه هاي این روزهای اکثر افراد، اضافه وزن و چاقی اسـت. مصرف دمنوش آویشن یکی از روشهای سالم و طبیعی برای از بین بردن این اضافه وزن و رسیدن بـه وزن ایده آل میباشد.

وجود خاصیت دیورتیک این گیاه، سبب دفع سموم بدن و لاغری می گردد. البته لازم بـه ذکر اسـت کـه برای کاهش وزن، درکنار مصرف دمنوش آویشن می بایست از رژیم لاغری مناسبی پیروی کرده و ورزش را فراموش نکنید.

خواص دمنوش آویشن برای آرامش اعصاب:

با سخت و پیچیده شدن شرایط زندگی، اکثر افراد بـه دنبال روشی برای رسیدن بـه آرامش اعصاب و روان شان هستند. اکثر دمنوش ها تاثیر فراوانی در رسیدن بـه این آرامش دارند.

یکی از این دمنوش هاي موثر در رسیدن بـه آرامش اعصاب، دمنوش آویشن اسـت. کارواکرول موجود در این دمنوش روی فعالیت هاي نورون ها تاثیر مستقیم داشته و باعث می شود تا آرامش بیشتری داشته و از استرس بـه دور باشید.

خواص آویشن برای معده و دستگاه گوارش:

چای آویشن برای کاهش گاز و نفخ معده شناخته شده و همچنین آویشن هلیکوباکتر پیلوری عامل زخم معده را از بین می برد.

خواص آویشن برای سرفه، گلودرد و سرماخوردگی

آویشن به دلیل وجود تیمول و کارواکرول دارای خواص ضد میکروبی بوده و به درمان سرماخوردگی و سرفه و گلودرد کمک می کند.

برای درمان سرفه، گلودرد و سرماخوردگی می توانید آویشن را به سوپ خود اضافه کرده و میل کنید.

خواص آویشن برای سرفه، گلودرد و سرماخوردگی

آویشن « Thymes »

طبع گیاه: گرم و خشک «صفراوی»

طریقه مصرف: جوشانده، چای، ادویه، عرق گیاهی

خواص درمانی: درمان آسم، سرفه‌هاي خشک مکرر، نفخ و تهوع

عوارض و مضرات: حساسیت پوستی، سرگیجه، اسهال و استفراغ

خواص آویشن – طبیعت و خواص دارویی آویشن

ضد نفخ شکم، موجب گرمی تن «طبیعت آویشن گرم و خشک اسـت» و آسانی گوارش غذا، درمان پیچش روده «دل ‌پیچه» و اسهال. درمان بیماری‌هاي دستگاه تنفسی شامل زکام «سرماخوردگی»، برونشیت، آسم و گریپ، از بین برنده سستی و رخوت تن. درمان عفونت قسمت‌هاي مختلف بدن «دارای خاصیت ضدعفونی کننده». تقویت دید، تقویت نیروی جنسی، کاهش ریزش مو

دیگر کاربردها و خواص آویشن

مواد موثره اویشن در صنایع غذایی بـه مقادیر فراوان کاربرد دارد. از تیمول و كارواكرول آن بـه‌عنوان نگهدارنده مواد غذایی در صنایع غذایی استفاده می شود. اسانس آویشن خاصیت شدید ضد باكتریایی و ضد قارچی دارد. از مواد موثره این گیاه در صنایع آرایشی و بهداشتی ودر تهیه كرم‌ها، عطرها، لوسیون‌ها، دهان‌شویه‌ها و پماد استفاده میشود.

مواد موثره آویشن از تركیبات ضد ریزش مو در عصاره‌هاي گیاهی مورد استفاده در شامپو میباشد. از اسانس و عرق آویشن بـه‌عنوان آروماتراپی «درمان با مواد خوشبو» استفاده شده ودر خمیر دندان نیز بـه‌عنوان یك ماده ضد باكتری مورد استفاده قرار میگیرد.

در صورتی که از آویشن در بارداری اطلاع ندارید پیشنهاد می‌کنیم مطلب «مصرف آویشن در بارداری» را در سایت ما مطالعه کنید.

تهیه دمنوش آویشن و مقدار مصرف

برای تهیه دمنوش آویشن، یک قاشق مرباخوری آویشن خشک‌شده را داخل دو لیوان آب ‌جوش بریزید. قوری را روی شعله غیر مستقیم قرار دهید تا دم بکشد، سپس بـه مقدار دلخواه، عسل بـه آن بیفزایید و میل نمایید، هم چنین می توانید موقع دم‌ کشیدن، بـه آن لیمو عمانی نیز اضافه کنید.

عوارض جانبی، موارد احتیاط و منع مصرف

ماده تیمول موجود دراین گیاه کمی سمی میباشد بنابر این در مصرف و خوردن آویشن و ترکیبات آن زیاده‌روی نکنید. افراط در مصرف آویشن ممکن اسـت باعث ایجاد سرگیجه، اسهال و استفراغ شود. عضلات قلب را ضعیف میکند ودر اثر تحریک کلیه‌ها موجب بروز البومین در ادرار میشود.

در بعضی منابع اشاره شده اسـت کـه مصرف زیاد آویشن یا عرق آویشن در دوران بارداری می تواند احتمال سقط جنین را افزایش دهد. بنابر این توصیه شده اسـت کـه خانم‌هاي حامله بهتر اسـت از مصرف این گیاه خودداری کنند. مصرف آویشن ممکن اسـت موجب سرعت لخته شدن خون شود. بهمین دلیل افرادی کـه باید تحت عمل جراحی قرار گیرند، حداقل 2 هفته قبل از عمل جراحی، از مصرف آویشن خودداری کنند.

از مصرف روغن فرار آویشن بـه‌ صورت خوراکی باید خودداری کرد و فقط بـه‌ صورت استعمال خارجی کاربرد دارد و علایم مسمومیت با این گیاه و با روغن فرار آن تهوع، استفراغ، درد معده، سرگیجی ودر نهایت تشنج و اغما اسـت. درصورت بروز عوارض آویشن میتوان از دم کرده نعناع استفاده کرد.
بهتر است قبل از مصرف اویشن و یا استعمال آویشن طبع بدن خود را بدانید و با پزشک خود مشورت نمایید.

همچنین مطالب طبع و مصلح آویشن و عوارض مصرف آویشن را بخوانید.

 

منابع:

parsnaz.com

poponik.com

[yasr_overall_rating]

5/5 - (13 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *