واکسن فایزر را بهتر بشناسید

یکی از انواع واکسن هایی که می توانید برای پیشگری از بیماری کرونا استفاده کنید، واکسن فایزر است. در این مقاله از سایت با این واکسن بیشتر آشنا می شویم.

 

واکسن فایزر را بهتر بشناسید

 

واکسن فایزر دستکم برای ۶ ماه ۹۰ درصد ایمنی ایجاد می‌کند

 

محققان می‌گویند، واکسن فایزر دستکم برای ۶ ماه با ایجاد ایمنی ۹۰ درصدی، از افراد واکسینه شده در برابر ابتلا به نوع شدید کرونا و بستری شدن محافظت ایجاد می‌کند با این حال تزریق تقویت کننده برای پیشگیری از گسترش این بیماری توصیه می‌شود.

 

به گزارش  روزنامه گاردین، نتایج یک مطالعه نشان می دهد که تزریق ۲ دُز واکسن «فایزر/بایون تک» تقریبا به مدت ۶ ماه در پیشگیری از بستری شدن بیماران کرونایی در بیمارستان پیشگیری می کند اما میزان محافظت آن در برابر عفونت کرونا تقریبا در همان مدت نصف می شود.

 

بر اساس تحقیقات انجام شده، اثربخشی در برابر همه عفونت های کووید از ۸۸ درصد در مدت یک ماه پس از مصرف ۲ دز به ۴۷ درصد کاهش یافته است اما اثربخشی در برابر بستری شدن در بیمارستان در برابر تمام عفونت های کرونا از جمله گونه دلتا، بالا و ۹۰ درصد است.

 

یافته های این مطالعه که در مجله Lancet منتشر شده است، مطابق با گزارش های اولیه از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا است که نشان می دهد محفاظت در برابر آلودگی به ویروس کرونا طی ۶ ماه کم می شود.

 

به گفته محققان، نتایج این مطالعه بر اهمیت افزایش نرخ واکسیناسیون کووید در سطح جهانی تاکید می کند.

در حال حاضر در انگلیس به افرادی که واکسن دوم خود را حداقل ۶ ماه قبل انجام داده اند و در خانه سالمندان بسر می برند یا افراد بالای ۵۰ سال و نیز کادر درمان واکسن تقویتی کرونا زده می شود.

همچنین از افراد ۱۶ تا ۴۹ ساله که به دلیل ابتلا به بیماری های زمینه در معرض ابتلا به نوع شدید کرونا قرار دارند و بزرگسالانی که در خانه با افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی در تماس هستند، دعوت می شود که دز سوم واکسن کرونای خود را تزریق کنند.

 

این مطالعه تأیید می کند که واکسن ها ابزار مهمی برای کنترل همه گیری هستند و در پیشگیری از ابتلا به موارد شدید کرونا و بستری شدن در بیمارستان، از جمله ابتلا به گونه دلتا و سایر انواع نگران کننده، بسیار موثر هستند.

محققان دپارتمان تحقیق و ارزیابی کالیفرنیا در این مطالعه سوابق سلامتی سه میلیون نفر را در فاصله زمانی میان دسامبر ۲۰۲۰ تا آگوست ۲۰۲۱ مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. در طول این دوره مطالعه، ۵.۴ درصد از افراد مبتلا به SARS-CoV-۲ بودند. در بین افرادی که آلوده شده اند، ۶/۶ درصد در بیمارستان بستری شده اند. متوسط ​​زمان واکسیناسیون کامل بین سه تا چهار ماه بود.

 

دکتر «لوئیس جودار»، نایب رئیس ارشد و مدیر ارشد پزشکی واکسن های فایزر می گوید: تجزیه و تحلیل ویژه ما به وضوح نشان می دهد که واکسن BNT۱۶۲b۲ در برابر همه انواع فعلی نگران کننده کرونا، از جمله دلتا موثر است.

 

 ویروس کرونا موسوم به «کووید-۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ آذرماه ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد و سازمان جهانی بهداشت ۲۱ اسفندماه ۹۸ همه گیری جهانی این ویروس را اعلام کرد.

جهش ویروس کرونا در انگلیس، برزیل، هند و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

 

تزریق واکسن فایزر- بیوان‌تک

 

 

تزریق واکسن فایزر- بیوان‌تک برای افراد بالای 12 سال در استرالیا

 

در استرالیا واکسن فایزر- بیوان‌تک برای همه افراد 12 سال به بالا تزریق می‌شود.

گروه مشاوره فنی واکسیناسیون (ATAGI) تزریق واکسن کرونای تولید شده توسط فایزر- بیوان‌تک و تأیید شده توسط تنظیم‌کننده داروهای کشور، اداره محصولات درمانی (TGA) را برای همه استرالیایی‌های بالای 12 ساله تایید کرد.

 

بر اساس اطلاعیه گروه مشاوره فنی واکسیناسیون، نهاد تصمیم‌گیر استرالیا در مورد واکسن‌ها، واکسن کووید -19 توسعه یافته توسط فایزر- بیوان‌تک که ماه گذشته توسط اداره محصولات درمانی تأیید شد، می‌توانید برای گروه سنی 12 تا 15 سال تزریق شود.

گروه مشاوره فنی واکسیناسیون قبلا اجازه داده بود واکسن برای استرالیایی‌های بالای 16 سال تزریق شود.

اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا، در بیانیه خود در کانبرا پایتخت اعلام کرد که با این تصمیم، همه استرالیایی‌های 12 ساله و بالاتر این فرصت را خواهند داشت که واکسن فایزر- بیوان‌تک دریافت کنند.

 

 

واکسن کرونای «فایزر» توسط کدام کشورها تولید می‌شود؟/ صدور مجوز توسط آژانس دارویی اتحادیه اروپا

پیش‌تر در گزارشی به این موضوع پرداخته شد که آمریکا تا اواخر اردیبهشت از صادرات واکسن‌های تولیدی خود به سایر کشورها خودداری کرد و بعد ازین تاریخ نیز تعداد دز محدودی از این سه واکسن را در اختیار چندکشور قرار داد. برای بسیاری این سوال پیش آمد که با این اوصاف چگونه خبرهایی از تزریق فایزر در کشورهای مختلف تا پیش از اردیبهشت منتشر می‌شد؟

 

این سوال به این خاطر مطرح شده که عموما این تصور را دارند که تنها تولیدکننده فایزر در دنیا، ایالات متحده است. اما کشورهای دیگر نیز در حال تولید این واکسن هستند. به همین خاطر است که از ابتدای ممنوعیت واردات واکسن از انگلیس و آمریکا، گفته شد واردات واکسن‌ها در صورت تولید توسط کشورهای دیگر منعی ندارد. در این گزارش سایر کشورهای تولیدکننده واکسن فایزر را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

 

واکسن کرونایی که به‌عنوان واکسن فایزر معروف است، در واقع «فایزر-بیواِن‌تک» است و فرمول آن را شرکت دانش‌بنیان آلمانی بیوان‌تک ساخته است. شرکت آمریکایی فایزر با نام تجاری «Comirnaty» آن را به‌صورت انبوه تولید و توزیع کرده و به این خاطر به اسم فایزر معروف شده است. این واکسن همچنین با همکاری و مشارکت شرکت بیوان‌تک و برخی دیگر از شرکت‌ها در چندین کشور تولید می‌شود که مجوز همه آنها توسط آژانس دارویی اتحادیه اروپا صادر شده است.

  شایعات درباره واکسن سینوفارم

 

بیو‌ان‌تک که شرکتی آلمانی است که خطوط تولید مختلفی برای آن در کشورهای مختلف اروپایی ثبت شده است. یک کارخانه در آلمان و کارخانه دیگری در سوئیس برای تولید واکسن فایزر بیوان‌تک مشغول به کار شده‌اند که مراحل مختلفی از تولید را انجام می‌دهند ولی کامل‌ترین مجموعه در ایرلند است. ایرلند یکی از آخرین کشورهایی بوده که به صف تولید این واکسن پیوسته و از اواخر سال جاری قرار است بخش زیادی از واکسن‌های دنیا از همین برند در دوبلین تامین شود. در ادامه هر کدام از کشورها را به تفکیک مورد بررسی قرار داده‌ایم:

 

واکسن کرونایی که به‌عنوان واکسن فایزر معروف است، در واقع «فایزر-بیواِن‌تک» است و فرمول آن را شرکت دانش‌بنیان آلمانی بیوان‌تک ساخته است. شرکت آمریکایی فایزر با نام تجاری «Comirnaty» آن را به‌صورت انبوه تولید و توزیع کرده و به این خاطر به اسم فایزر معروف شده است.

 

تولید واکسن فایزر بیون تک

 

* آلمان

آژانس دارویی اروپا در ماه مه مجوز یک کارخانه به منظور تولید واکسن مشترک شرکت‌ آلمانی بیوان‌ تک و شرکت آمریکایی فایزر در شهر ماربورگ آلمان را که متعلق به شرکت کومیرانتی است صادر کرد؛ این کارخانه واکسن مشترک شرکت‌ آلمانی بیون‌تک و شرکت آمریکایی فایزر را تولید می‌کند.

 

آژانس دارویی اروپا پیش از این نیز به کارخانه دیگری در آلمان مجوز تولید واکسن مشترک آلمان و آمریکا را داده بود؛ سایت «Allergopharm» در راینبک در نزدیکی هامبورگ نیز به گروه کارخانه‌هایی که واکسن بیوان‌تک و فایزر در آن تولید می‌شود پیوسته است؛ این شرکت بخشی از هلدینگ «Dermapharm» است که تولید واکسن آن آغاز شده و بدین ترتیب آلمان نقش اصلی را به عنوان محل تولید این واکسن ایفا می‌کند. براساس بیانیه آژانس دارویی اروپا، سایت ماربورگ نه تنها ماده فعال واکسن، بلکه محصول نهایی را نیز تولید می‌کند.

 

این دو شرکت به تعهد‌های خود با کمیسیون اتحادیه اروپا عمل کرده‌اند و به همین دلیل انتظار نمی‌رود که واکسن آنها با محدودیت صادرات مواجه شود. از سویی دیگر با توجه به اینکه واکسن فایزر بیون تک دیگر نباید در درجه حرارت منهای ۷۰ درجه سانتی‌گراد نگهداری شود بلکه برای این منظور منفی ۱۵ درجه نیز کافیست، شرایط صادرات واکسن تسهیل می‌شود، اما نکته قابل ملاحضه این است که تاریخ مصرف واکسن تحت این میزان دما تا دو هفته است.

 

 

تولید واکسن فایزر/بیوان‌تک در ماربورگ، آلمان

 

* چین

شرکت داروسازی فوسان شانگهای که با نام داروسازی فوسان یا نام کوتاه فوسان فارما نیز شناخته می‌شود، در حال تولید واکسن کرونای شرکت بیوان‌تک است و قرار است سالانه یک میلیارد دز از این واکسن را تولید کند.این شرکت داروسازی چینی که عمده سهام آن متعلق به فوسان اینترنشنال است در ماه مه و هنگام ثبت سهام خود در بورس اوراق بهادار شانگهای اعلام کرد که توافق بین گروه دارویی شانگهایی فوسان و بیوان‌تک، شریک آلمانی آن اجازه تولید سالانه مقادیر زیادی از واکسن مبتنی بر فناوری «mRNA» این شرکت را می‌دهد. داروسازی فوسان یکی از مالک‌های شرکت سرمایه‌گذاری صنعتی سینوفارم، شرکت مادر گروه سینوفارم است.

 

در بیانیه مشترک این دو شرکت آمده است که فوسان فارما ۱۰۰ میلیون دلار برای سرمایه گذاری مشترک خود با شرکت بیون‌ تک به منظور ساخت کارخانه و تأسیسات مورد نیاز اختصاص می‌دهد و شرکت آلمانی نیز اختراع و دانش فنی برای تولید واکسن را ارائه می‌دهد. شرکت داروسازی فوسان شانگها دارای حقوق انحصاری برای عرضه واکسن در سرزمین اصلی چین، هنگ کنگ، ماکائو و تایوان است.

 

 

* ایرلند

فایزر در ماه مه اعلام کرد، تولید یک ماده موثره کلیدی برای واکسن کرونای mRNA این شرکت در کارخانه‌اش در شهر دوبلین، پایتخت ایرلند از واخر سال میلادی جاری آغاز می‌شود؛ تأسیسات قلعه گرنج ماده دارویی mRNA را تولید می‌کند و این تنها دومین کارخانه خارج از کارخانه فایزر در آندوور، ماساچوست است که این کار را انجام می‌دهد. ماده موثره کلیدی جزء فعال ضروری واکسن است.این اطلاعیه به این معنی است که کارخانه ایرلندی به طور متمرکز در عرضه واکسن کووید به کشورهای خارج از ایالات متحده از پایان سال مشارکت خواهد داشت.

 

* بلژیک

تأسیسات تولیدی شرکت فایزر در فلاندر واکسن کووید ۱۹ فایزر/بیوان‌تک را تولید و به مشتریان سراسر جهان تحویل می‌دهد. بخش داروسازی، بخشی حیاتی در اقتصاد بلژیک است و ایالات متحده شریک تجاری شماره یک بلژیک در جهان برای محصولات دارویی است؛ شهر پور در شهرستان مشلان در استان آنتوئر در منطقه فلاندری در کشور بلژیک مشغول تولید واکسن مشترک آمریکا و آلمان است که تأثیر قبل توجه بر عرضه فوری و بیشتر واکسن به دیگر کشورهای جهان دارد.

آژانس دارویی اتحادیه اروپا تأیید کرده است که تأسیسات بلژیک قادر به تولید مداوم واکسن‌های با کیفیت بالا است.

 

* فرانسه

تولید واکسن فایزر/بیوان‌تک در فرانسه برای نخستین بار روز چهارشنبه ٧ آوریل/ ١٨ فروردین در فرانسه آغاز شد. گروه داروسازی «دِلفارم» چنانکه از پیش اعلام شده بود، شروع تولید را در کارخانه‌های خود واقع در «اورـ اِ ـ لوار» تائید کرد و وعده داد میلیون‌ها دز واکسن به بازار عرضه کند.

 

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در ماه فوریه با اشاره به توافق میان صنایع داروسازی فرانسه و همتایان خارجی آنها از تولید واکسن در خاک فرانسه ابراز خرسندی کرده بود؛ در همین راستا شرکت فرانسوی «دِلفارم» که تولید واکسن مشترک آمریکا و آلمان را از ماه آوریل آغاز کرده «ماده موثره» واکسن را که در کارخانه‌ بیوان‌تک آلمان ساخته می‌شود دریافت داشته و کار افزودن مواد جانبی، ایمنی سازی، در شیشه گذاشتن و بسته بندی آن را بر عهده دارد.

 

منابع:

irna.ir

farsnews.ir

 

 

مطالب مرتبط :

بررسی اثرات واکسن برکت

مقایسه واکسن های کرونا

آموزش روش ثبت نام دریافت نوبت واکسن کرونا

مراقبت های مربوط به واکسن کرونا | قبل و بعد از واکسینه شدن چه کارهایی باید انجام دهیم؟

آیا واقعا تزریق دوز سوم واکسن کرونا ضروری است؟

آیا تزریق واکسن کرونا ضروری است؟

همه چیز در خصوص عوارض واکسن کرونا

 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *