خواص خارخاسک و خاصیت گیاه خارخاسک برای مردان و زنان و میل جنسی

خواص خارخاسک برای میل جنسی, خواص خار مریم برای پروستات,خاصیت خارمریم در طب سنتی,خواص خارخاسک برای کلیه خواص خارخاسک در بدنسازی , خارخاسک و خواص, خاصیت خارخاسک برای مردان و زنان رحم پوست کیسه صفرا تخمدان قلب

 

خارخاسک دست کم از 2000 سال پیش در کشورهای غربی و هم در کشور های شرقی و آسیایی برای درمان مشکلات کلیه و مثانه مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه بوته ای که در زمین های بایر به وفور رشد می کند دارای میوه است که از چهار بخش تشکیل شده و تیغ هایی سخت اطراف آن را پوشانده اند.

خواص خارخاسک و خاصیت گیاه خارخاسک برای مردان و زنان و میل جنسی

این گیاه که با نام علمی تریبولوس شناخته می شود تاثیر بسیاری بر عملکرد بدن داشته و بسیاری از مشکلات را برطرف می سازد.

بر خلاف دیگر گیاهان دارویی گل، ریشه و میوه خارخاسک در درمان بیماری های مختلف استفاده می شود که از مهم ترین آن ها می توان به تاثیرش بر کلیه و مجاری ادراری اشاره نمود. با بررسی دانشمندان مشخص شده است که 45 تا 65 درصد این گیاه از روغن تشکیل شده است که پس از تصفیه اش با آن مارگارین درست می کنند.

 

خواص دارویی و درمانی خارخاسک

گیاه خارخاسک در طب سنتی چین جایگاه ویژه ای دارد و در درمان بیماری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. درمان بیماری های قلبی، مشکلات گوارشی و مجاری ادرار، تقویت میل جنسی و …. تنها بخشی از فواید این گیاه جادویی می باشد که در ادامه به تمامی شان خواهیم پرداخت.

خارخاسک برای درمان مشکلات کلیه و مجازی ادراری :

خارخاسک برای درمان مشکلات ادراری مانند سیستیت ( التهاب مثانه ) و اورتریت، به ویژه برای سوزش مزمن مجاری ادراری که به دلیل افت سطح هورمون استروژن در زمان یائسگی ایجاد می شود، کاربرد دارد.

این گیاه با ترکیب با سیار گیاهان و دارو ها برای دفع سنگ های کلیه و مثانه به کار می رود. البته در این شرایط باید زیر نظر پزشک و یا متخصص طب گیاهی مورد استفاده قرار گیرد.

خاصیت گیاه خارخاسک برای مردان

خارخاسک و تقویت میل جنسی :

خارخاسک برای تقویت جنسی به ویژه زمانی که نشاط و میل جنسی افراد کاهش یافته است، هم در زنان و هم در مردان کاربرد دارد. تحقیقات نشان داده است این گیاه در زنان باعث افزایش میل جنسی به ویژه پس از دوران یائسگی می شود و در مردان نیز مشکلات نعوظ و کاهش سطح تستوسترون را درمان می کند.

 

تاثیر خارخاسک در بدنسازی :

امروزه استفاده از خارخاسک در بدنسازی رواج یافته است. این گیاه به دلیل داشتن ساپونین های استروئیدی مانند تستوسترون عمل می کند و موجب افزایش حجم عضلات می شود.

علی رغم جنجال های تبلیغاتی که روی این گیاه صورت می گیرد، اگر چه فعالیت هورمونی خارخسک اثبات شده است، این فعالیت (آنابولیک) تنها زمانی موثر است که سطح تستوسترون پایین باشد.

 

خارخاسک و تسکین درد مفاصل :

طبق تحقیقات و بررسی های انجام شده کارشناسان معتقد هستند که مالیدن یا خوردن روغن خارخاسک تاثیر بسیاری در درمان و کاهش درد مفاصل و کمر دارد.

 

خارخاسک و رفع مشکل بزرگ شدن پروستات:

یکی از مشکلاتی که بسیاری از مردان در سنین بالا با آن رو به رو می شوند پروستات می باشد. تحقیقات مختلف نشان داده است که مصرف مکمل های حاوی خارخاسک در دوره های زمانی بلند مدت باعث کنترل اندازه پروستات شده و نیاز به تجویز تامسولوسین را به حداقل ممکن کاهش می دهد. بهتر است برای درمان پروستات مخلوط خارخسک و ادویه کاری را به مدت 12 هفته مصرف نمایید.

 

درمان اگزما با خارخاسک:

با شروع فصل های مختلف سال حساسیت ها نیز بروز پیدا کرده و بسیاری از افراد با مشکلات مختلفی رو به رو می شوند؛ اگزما یکی از مواردی است که ممکن است مشکلات پوستی متعددی را برای انسان ها به وجود آورد. مصرف مداوم خارخاسک نه تنها بیماری های آلرژیک را از بین برده بلکه در درمان اگزما نیز بسیار موثر است.

 

تاثیر خارخاسک بر فرآیند پیری:

با افزایش سن مشکلات مختلفی برای انسان ها به وجود می آید که رایج ترین شان چین و چروک پوست و تحلیل ماهیچه می باشد؛ دانشمندان تا به کنون تحقیقات مختلفی اندام داده اند که در آن ها با مصرف عصاره گیاه خارخاسک این فرآیند بسیار کند تر شده و اثرات افزایش سن به مراتب کاهش می یابد.

 

خارخاسک و رفع بیماری پلی کیستیک تخمدان:

همان طور که در توضیحات فوق اشاره شده است خارخاسک را می توان گیاهی جادویی دانست که تاثیر مستقیمی بر غده های تولید کننده هورمون های جنسی دارد. بیماری پلی کیستیک تخمدان جزو بیماری هایی است که باعث ناباروری در بانوان می شود که با مصرف دوز مناسبی از عصاره خارخسک می توان آن را به سادگی درمان کرد.

 

خواص خارخاسک برای رحم و کلیه

درمان دیابت و رفع مشکل احتساب آب با خارخاسک:

خارخاسک به عنوان یک گیاه دارویی ادرار آور از احتساب آب در نواحی مختلف بدن جلوگیری می کند. همان طور که می دانید بیماران پلی کیستیک تخمدان به دلیل عدم وجود آستانه تحمل به قند دچار دیابت می شوند که می توان خارخسک را یک درمان مناسب برای دیابت دانست.

 

مصرف خارخاسک برای نرمی و لطافت پوست:

از رایج ترین مشکلاتی که انسان ها در سراسر جهان با آن رو به رو هستند مشکلات پوستی و اکنه می باشد. استفاده از خارخاسک تمامی اثرات اختلالات پوستی را نظیر خارش، التهاب و سوزش را از بین خواهد برد.

 

جلوگیری از پرخوری با خارخاسک:

همان طور که در تحقیقات مختلف اثبات شده و در احادیث امامان نیز ذکر شده است پرخوری از مهم ترین عوامل بسیاری از بیماری ها بوده و باعث پیری زودرس می شود. در طب سنتی چین یکی از موثر ترین راه ها برای درمان پرخوری و مسمویت های غذایی خارخاسک می باشد.

 

رفع التهاب و برفک دهان با خارخاسک:

برفک دهان هنگامی که عفونت قارچی در دهان یا روی زبان شما رشد می کند، ایجاد می شود. غرغره جوشانده خارخسک یکی از بهترین راه های از بین بردن التهاب و برفک دهان به شمر می رود.

 

رفع مشکلات کیسه صفرا:

بررسی ها نشان داده است که بسیاری از خواص خارخاسک در پوسته آن وجود دارد که این خواص به عنوان دارویی ضد انگل استفاده می شود. به همین دلیل برای رفع مشکلات سنگ کیسه صفرا استفاده از خارخاسک را می توان بسیار موثر و تاثیر گذار دانست.

 

تاثیر خارخاسک بر سلامت قلب:

یکی از تاثیر گذار ترین گیاهان دارویی را بر سلامت قلب و عروق می توان خارخاسک دانست. این گیاه با کاهش کلسترول خون خطر ابتلا به بیماری های قلبی را تا حد امکان کاهش می دهد. تاثیر خارخاسک بر کاهش قند خون و فشار خون مشهود است و استفاده مداوم اش تضمین کننده سلامت قلب شماست.

 

عوارض جانبی استفاده از خارخاسک

گرچه خارخاسک به عنوان یک گیاه دارویی شناخته می شود و تاثیر مستقیمی بر حفظ سلامتی دارد اما استفاده از این گیاه در برخی از موارد باعث ظهور علائم منفی در برخی از افراد شده است که شامل موارد زیر می شود :

  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • یبوست
  • خونریزی شدید قاعدگی
  • مشکلات خواب
  • اسپاسم عضلانی
  • اسهال
  • درد شدید معده
  • موارد منع مصرف خارخسک

همان طور که می دانید خارخاسک به عنوان گیاهی دارویی تاثیر مستقیمی بر قند خون و فشار خون دارد؛ این امر ممکن است مشکلاتی را برای کنترل قند خون و فشار خون پیش از عمل به وجود آورد به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند 2 هفته پیش از عمل از گیاه و یا روغن خارخسک استفاده نشود.

 

به دلیل تداخل خارخاسک با رشد جنین مصرف خارخاسکبه بانوان باردار و یا شیرده توصیه نمی شود.

بیماران با مشکل فشار خون و یا دیابت پیش از مصرف خارخسک باید با پزشک معالج خود صحبت کنند و مطمئن شوند که دوز مناسبی از آن را مصرف کنند.

میزان مصرف خارخاسک

میزان مصرف خارخاسک

میزان مصرف مجاز این گیاه به صورت خوراکی از ریشه، میوه و یا برگ های آن 20 گرم در روز بوده و برای مصرف روغن خارخاسک می توانید در هر روز تا 28 گرم استفاده نمایید که برای جذب بهتر و موثر تر می توان میزان ذکر شده را با شیره انگور، عسل و یا شیر خرما استفاده کرد.

 

نحوه مصرف خارخاسک

خارخسک به عنوان دارویی ادرار آور و تاثیر گذار بر مشکلات کلیوی به شکل گوناگون مورد مصرف قرار می گیرد. بسیاری از شرکت های دارو سازی عصاره این گیاه را در دوز های مختلف به صورت کپسول تولید کرده و تشخیص و میزان مصرف از این کپسول ها به عهده دکتر معالج می باشد.

یکی از رایج های شیوه های مصرف میوه خارخاسک به صورت دم کرده می باشد که شما می توانید در روز سه مرتبه و در هر بار 2 تا 4 گرم از میوه این گیاه را دم نموده و در بازه های زمانی مشخص بنوشید.

عرق خارخاسک جزو پر فروش ترین عرق های گیاهی می باشد که برای رفع سنگ کلیه و مثانه، رفع سنگ کیسه صفرا و تصفیه خون استفاده می شود. شما می توانید عرق این گیاه را دو مرتبه در روز همراه با آب نیم ساعت پیش از وعده های غذایی میل نمایید.

منابع

namnak.com

tebyan.net

hamshahrionline.ir

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *