عوارض و مضرات دمنوش، روغن، عرق و گیاه نعناع

مضرات نعناع خشک,عوارض عرق نعناع در نوزادان, مضرات چای نعناع,موارد منع مصرف گیاه نعناع, مضرات دمنوش نعناع,مضرات روغن نعناع,مضرات نعناع برای آقایان,مضرات نعناع برای مردان,مضرات نعناع برای معده,مضرات عرق نعناع,عوارض مصرف زیاد نعناع

خاصيت ضد‌ درد نعناع و فوايد اين گياه در درمان و پيشگيري از بسياري از بيماري‌هاي دستگاه گوارش به‌ ويژه بيماري‌هاي معده و روده از جمله عواملي است كه اين گياه را از زمان‌هاي قديم به‌عنوان يك گياه دارويي ضروري در آشپزخانه مادربزرگ‌ها تا امروز جاي داده است.

عوارض و مضرات دمنوش، روغن، عرق و گیاه نعناع

خواص نعناع

بهبود سوءهاضمه:

سوءهاضمه یک بیماری نیست بلکه یک شرایط خاص است که همه می توانند درگیر آن باشند.

اگر غذای شما همراه با نعناع باشد معده به سرعت عملیات پردازش غذا را انجام می دهد.

پوست سالم:

در حالی که روغن نعناع یک ماده ضد عفونی کننده طبیعی می باشد، عصاره حاصل از این گیاه یک تمیز کننده استثنایی پوست می باشد.

این ماده پوست را تسکین می دهد و از آلودگی ها پاکسازی می کند. هنگام برداشتن جوش، آثار باقی مانده را پاک می کند.

خواص ضد خارش و ضد حساسیت نعناع می تواند در درمان نیش حشرات مانند پشه ها و زنبورها استفاده گردد.

به همین دلیل روغن نعناع یکی از اجزای اصلی مواد دافع حشرات مثل شمع سیترونلا می باشد.

درمان سردرد و حالت تهوع:

برگ نعناع به خصوص برگ های ساییده شده (نعناع خشک) می تواند در درمان میگرن موثر باشد.

رایحه قوی و شاداب کننده نعناع یک راه حل سریع برای بهبود بیماری ها می باشد.

تاثیرات ذهنی و مغزی مثبت:

مطالعاتی وجود دارد که اثر تسکین دهنده این گیاه بر مغز را نشان می دهد.

گفته شده که استنشاق عطر آن باعث تاثیر مثبت بر عملکردهای ذهن و مغز می شود.

تحقیقات انجام شده روی روغن نعناع نشان داده است که این ماده مفید باعث افزایش روحیه و کاهش استرس شده است.

بهبود سرماخوردگی:

نقش این گیاه در سرماخوردگی بیشتر از یک گیاه دارویی می باشد.

نعناع با داشتن متانول باعث ایجاد تازگی و حس خنکی در ما می شود.

متانول یکی از بهترین ضد انعقادها در طبیعت می باشد که برای گرفتگی بینی مناسب می باشد.

این ماده مفید باعث می شود از سرماخوردگی زودتر خلاصی پیدا کنید و تنفس بهتری داشته باشید تا حس بهتری پیدا کنید.

کاهش خستگی و افسردگی:

این گیاه یک محرک طبیعی است و بوی خوش آن به تنهایی می تواند انرژی و تازگی به شما ببخشد و ذهن شما را بازتر گرداند.

در صورتی که احساس خستگی یا خواب الودگی می کنید، نعناع و روغن آن می تواند برای شما راهگشا باشد.

می توانید به طور مستقیم آن را بخورید یا از روغن آن به صورت ماساژ استفاده کنید یا به صورت بوخور، عطر آن را در خانه پخش کنید.

این راه حل ها می تواند بازدهی شما را به شدت بالا برده و انرژی خوبی را نصیب شما بکند.

کاهش وزن:

علاوه بر مزایای پزشکی ، از این ماده مغذی می توانید برای تناسب اندام خود نیز استفاده نمایید.

همانطور که گفتیم این گیاه یک محرک است و باعث می شود آنزیم هایی در معده ترشح شود که مواد مغذی از مواد غذایی جذب و چربی را به انرژی تبدیل می کند.

به همین دلیل مصرف آن به شکل های مختلف باعث چربی سوزی بیشتری شده و در بلندمدت می تواند باعث کاهش وزن شود.با مطالعه مقاله‌ی طریقه مصرف گیاه نعناع و مصلح و طبع نعناع می‌توانید دانش بیشتری کسب کنید.

  آشنایی با طریقه مصرف دمنوش، روغن، عرق و گیاه نعناع

مضرات و عوارض نعناع

توجه داشته باشید که این عوارض ذکر شده می تواند شامل : روغن نعناع ، دمنوش ، اسانس ، عرق نعناع ، بخور و تمام محصولات آرایشی و بهداشتی حاوی نعناع باشد .

مضرات و عوارض نعناع

اگر رفلاکس معده دارید بهتر است که از نعناع استفاده نکنید چون می تواند علائم آن را تشدید کند.

روغن نعناع برای نوزادان خطرناک بوده و می تواند باعث اسپاسم و قطع تنفس شود.

اگر سنگ کیسه صفرا دارید بهتر است که نعناع را با احتیاط مصرف کنید.

مصرف مقادیر بالای نعناع می تواند باعث سقط جنین در زنان باردار شود.

با وجودی که یکی از مهمترین خواص نعناع کمک به درمان سوء هاضمه و ناراحتی‌های دستگاه گوارش است، لیکن افراد مبتلا به ترش کردن و رفلاکس مری بهتر است از مصرف بیش از حد نعنا خودداری نموده، چرا که ممکن است باعث تشدید ناراحتی آنها شود. همچنین زیاده روی در مصرف نعناع میتواند سیستم گوارشی را تحریک کند.

زیاده‌روی در مصرف عرق نعناع یا اسانس آن باعث افزایش فشار خون شده، تحریک معده، حالت تهوع و استفراغ را در پی خواهد داشت.

زیاده‌روی در مصرف نعناع و فراورده های آن نظیر عرق و اسانس نعناع برای کودکان و نوزادان مضر بوده بر سیستم گوارش، حرکات تنفسی و قلب کودک تاثیر منفی میگزارد.

به طورکلی پزشکان توصیه میکنند بعداز دو هفته مصرف فراورده های دارویی حاوی نعنا نظیر قرص و … بهتر است، چند روزی مصرف آن را قطع کرده و دوباره شروع کنید.

مصرف آن در اوایل بارداری ممنوع است.

بعلت اثر شل کنندگی دریچه تحتانی مری در افرادی که برگشت اسید معده به مری دارند با احتیاط مصرف گردد.

با توجه به اینکه مصرف نعناع به مقدار زیاد سبب بالارفتن فشار خون می‌شود، خوردن مقدار زیادی از آن به افراد سالمند هرگز توصیه نمی‌شود.

چای نعنا معمولا بی خطر است اما مادران باردار و شیرده باید چای نعنا کم بخورند.

افرادی که دارای سابقه سقط جنین هستند در دوران بارداری از مصرف نعنا باید اجتناب ورزید.

معدود عوارض منفی ناشی از کپسولهای پوشش دار روده ای روغن نعناع عبارت است از : بثورات پوست، سوزش، سردرد، ضربان پایین قلب و لرزش عضله.

منتول یا روغن نعناع که روی پوست مالیده شده باشد می تواند سبب بروز التهاب یا بثورات پوستی گردد. روغن نعناع باید رقیق شود و میزان مصرف آن باید کم باشد چون میزان مصرفی بالا سبب آسیب دیدگی کلیه میشود.

روغن نعناع و منتول را نباید به صورت نوزادان و کودکان مالید.

دقت کنید که روغن و تنتور تهیه شده از نعناع را اشتباه نگیرید.

اگر اسانس نعناع به مقدار زیاد مصرف شود، فشار خون را بالا برده و موجب حالت تهوع، استفراغ و درد معده می شود و حرکات دودی معده را از بین می برد.

بیماران مبتلا به رفلاکس معده به مری، سنگ کیسه صفرا، سوزش سر دل و فتق هیاتال، نوزادان، زنان شیرده و باردار نباید بدون تجویز پزشک از روغن نعناع استفاده کنند

در درجه اول، اگر شرایطی به نام “آهکلریدریا” دارید، نباید روغن نعناع را بخورید. طبق این مشکل سلامتی شکم، معده به اندازه کافی اسید هیدروکلریک را تولید نمی کند که برای هضم مورد نیاز است.

دوم، مصرف مقدار کمی نعناع در زمانی که به زنان باردار یا شیره ایمن است. با این حال مقدار دقیق مصرف نعناع که بی خطر است مشخص نیست. بنابراین بهتر است که در هنگام شیردهی یا بارداری، مقدار بیشتری از نعناع را نخورید.

روغن نعناع این تمایل را دارد که باعث سوزش مقعدی در افراد مبتلا به اسهال شود. بنابراین دفعه بعدی که نعناع خوردید، تمام این اقدامات احتیاطی را در ذهن خود نگه دارید.

* مواد موثر نعناع ، اسپاسم عضلات را برطرف می کند و می تواند عضلات محل اتصال مری و معده را شل کند؛ به همین دلیل برای کسانی که بیماری ریفلاکس معده (بازگشت اسید به مری) یا همان حالت ترش کردن دارند، نعنا و عرق نعناع مناسب نیست.

* مصرف نعنا برای افراد دچار اضطراب منع شده است.

* گیاه مذکور با کافور و تیمول ناسازگاری دارد.

* بعلت افزایش ترشح صفرا در مواردی که انسدادی در مسیر صفراوی وجود دارد( سنگ کیسه صفرا و مسیر صفراوی) با احتیاط مصرف گردد.

* موارد نادر پس از تماس با پوست اطراف بینی نوزادان منجر به حساسیت تنفسی گشته لذا در این موضع نباید مصرف گردد.

افرادی که به خود گیاه نعنا حساسیت دارند و با خوردن آن دچار واکنش های آلرژیک می شوند،  هیچ یک از محصولاتی را که بر پایه گیاه نعنا تولید شده است، نباید مصرف کنند.

نعنا به اين دليل كه خواص آرامش‌بخش براي اعصاب دارد موجب تسكين و آرامش اعصاب معده مي‌شود و به اين ترتيب موجب بروز اختلال در عملكرد معده شده و ريفلاكس معده را تشديد مي‌كند. علاوه براين افرادي كه دچار يبوست نيز هستند نبايد از نعنا و فرآورده‌هايي كه از نعنا تهيه شده، استفاده كنند. زيرا نعنا با آرام كردن اعصاب سيستم گوارش و روده‌ها موجب كند شدن عملكرد روده‌ها و تشديد يبوست مي‌شود.

نوشیدن چای نعناع فلفلی یا بیابانی می‌تواند موجب سوزش پوست، برافروختگی (سرخ شدن پوست)، سردرد، تحریک غشاء مخاطی و سوزش سر دل شود.

منتول که یکی از مواد شیمیایی فعال موجود در این چای است می‌تواند موجب انسداد گلو در خردسالان و بزرگسالان شود.

فرد مبتلا به آسم بایستی از مصرف محصولات غذایی حاوی نعناع خودداری نماید به این دلیل که با ایجاد اشکال در تنفس، وضعیت او را بدتر می‌سازد.

زنان باردار و یا شیرده بایستی به طور اکید از مصرف چای نعناع خودداری نمایند. مصرف چای نعناع در طول دوران بارداری ممکن است به سقط جنین منجر شود. استفاده از روغن نعناع فلفلی بر روی صورت کودک می‌تواند به مشکلات شدید تنفسی منجر شود.

1- برای افراد مبتلا به عفونت های گوارشی توصیه نمی شود.

افرادی که دارای مشکلات سوء هاضمه هستند باید بدانند که چای نعناع مشکلشان را تشدید می کند. همچنین با داروهای مربوط به این بیماری نیز تداخل ایجاد می کند. در واقع در دارو نفوذ کرده و عوارض جانبی دارو را بیشتر می کند.

2- قند خون را کاهش می دهد.

دمنوش نعناع یکی از قوی ترین عناصر کاهش قند خون می باشد. این چای می تواند با داروهای دیابت واکنش داده و در عملکرد آن ها اخلال ایجاد کند. بنابراین مصرف آن توسط افرادی که مبتلا به دیابت هستند، اصلاً توصیه نمی شود.

3- ایجاد واکنش های آلرژیک و حساسیت زا

عوارض جانبی چای نعناع می تواند منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک شود. سردرد، سندرم پای بی قرار و زخم دهان برخی از علائم آلرژی و حساسیت به دمنوش نعناع است. در صورت مشاهده ی این علائم از مصرف چای خودداری کرده و با پزشک مشورت کنید.

4- به افراد مبتلا به رفلاکس معده اصلاً توصیه نمی شود.

افرادی که به فتق هیاتال یا رفلاکس معده (برگشت اسید معده به مری) مبتلا هستند، باید از مصرف چای و دمنوش نعناع اجتناب کنند. این در حالی است که برخی افراد مبتلا به رفلاکس معده ادعا می کنند که با خوردن چای نعناع علائم بیماریشان تسکین می یابد. اما برخی دیگر نیز علائمشان تشدید می شود. با این حال به دلیل این که نعناع اسفنکتر را شل می کند، باعث برگشت اسید به مری شده و توصیه می شود که این افراد از مصرف دمنوش نعناع خودداری کنند.

5- اثرات قاعدگی آور دارد.

روغن نعناع دارای اثرات ازدیاد قاعدگی است. به این دلیل که ممکن است جریان خون، رحم را تحریک کرده و بارداری را در معرض خطر قرار دهد. اگرچه چای نعناع حاوی مقدار کمی از این اثرات است، اما بهتر است از مصرف این چای نعناع در دوران بارداری خودداری کرده یا قبل از مصرف حتماً با پزشک خود مشورت کنید. زنان باردار و شیرده باید از مصرف نعناع در هر فرم و شکلی اجتناب کنند.

6- برای نوزادان بسیار قوی است.

چای نعناع برای کودکان و نوزادان بسیار قوی است. ممکن است دچار تنگی نفس و سوزش در دهان شوند. بهتر است قبل از دادن آن به نوزادان و اطفال، با پزشک مشورت کنید. توصیه می کنیم به هیچ وجه به درمان های خانگی دیگران عمل نکرده و بدون مشورت با پزشک، حتی دوز بسیار کوچکی از محصولات نعنایی از جمله دمنوش را به اطفال ندهید.

7- تداخلات دارویی ایجاد می کند.

چای نعناع با برخی از داروهای خاص تداخل ایجاد می کند. داروهایی که برای اسید معده، فشارخون، دیابت و سیکلوسپورین تجویز شده اند، با چای نعناع تداخلات دارویی ایجاد کرده و اثرات و عوارض جانبی آن ها را تشدید می کند. پس اگر از این داروها مصرف می کنید بیخیال دمنوش نعناع شوید.

8- ناراحتی معده

یکی از عمده عوارض جانبی چای نعناع، ناراحتی جدی معده است. اسهال، درد عضلانی، گرفتگی، خواب آلودگی، لرز و کاهش ضربان قلب نیز از دیگر عوارض جانبی مصرف بیش از حد چای نعناع می باشد.

9- زخم معده

بسیاری از پزشکان توصیه می کنند افرادی که دچار زخم معده هستند، به شدت از خوردن چای نعناع خودداری کنند. زیرا حاوی مانتول بوده که زخم معده را تشدید و آسیب را بیشتر می کند.

– استفاده از روغن نعناع روی پوست صورت نوزادان و کودکان منجر به تشنج و خفگی می شود.

– مصرف بیش از حد نعناع به دلیل منتول موجود در آن برای بدن سمی است.

اگر سنگ های صفراوی داشته و یا در حال حاضر از آن رنج می برید، چای نعناع می تواند آن را تشدید کند.

افرادی که در گذشته سنگ کیسه ی صفرا داشته اند یا درحال حاضر دارند باید محصولات حاوی نعنا را با احتیاط مصرف کنند.

قبل از مصرف نعناع یا روغن نعناع با پزشک مشورت کنید تا با داروهایی که مصرف میکنید تداخل نداشته باشند.

  میزان و طریقه مصرف عرق نعناع برای کودکان و نوزادان
پرده بکارت چیست محاسبه طول عمر پریود قاعدگی یا عادت ماهانه یعنی چه

4.3/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *