عارضه لب شکری چیست | آیا شکاف کام قابل درمان است

علت لب شکری شدن نوزاد, عوارض لب شکری, پیشگیری از لب شکری, جلوگیری از لب شکری شدن جنین, پیشگیری از کام شکافت دار علت لب شکری شدن جنین چیست, آیا شکاف کام قابل درمان است, عوارض شکاف کام در بزرگسالی, علائم شکاف کام در نوزادان, علت شکاف کام, شکاف لب نوزاد

در دنیا به صورت روزانه کودکان زیادی با این عارضه متولد می شوند، لب شکری عارضه ای است که برخی از افراد به آن دچار شده و تا مدت ها درگیر آن هستند. در این مقاله در خصوص عارضه لب شکری بیشتر صحبت می کنیم. در ادامه با سایت همراه باشید.

 

 

عارضه لب شکری

شکاف کام و لب شکری، شکافی در لب فوقانی، سقف دهان یا هر دو است.هنگامی که ساختارهای صورت در حال رشد در یک نوزاد متولد نشده و به طور کامل رشد نکرده بسته نمی شود، این مشکل پدید می آید.

شکاف کام و لب شکری از شایع ترین نقص های مادرزادی هستند که آن ها عموماً به عنوان نقص های مادرزادی مجزا رخ می دهند، اما با بسیاری از شرایط ژنتیکی ارثی یا سندرم ها مرتبط هستند.

داشتن فرزندی که با شکاف کام به دنیا می آید می تواند ناراحت کننده باشد، اما می توان آن را با روش هایی که در این بخش از نمناک خواهیم گفت اصلاح و درمان کرد.در بیشتر کودکان، یک سری عمل جراحی ها می تواند عملکرد نرمال را احیا و ظاهر را عادی تری کند.

 

عارضه لب شکری چیست

 

علل بروز لب شکری در نوزادان

در صورتی که بافت صورت و دهان نوزاد به درستی تشکیل نشود، شکاف لب و شکاف کام رخ می‌دهد. به طور معمول، بافت‌هایی که لب و کام را تشکیل می‌دهند، در ماه‌های دوم و سوم بارداری با هم ترکیب می‌شوند و فرم می‌گیرند. اما در نوزادانی که دارای شکاف لب و شکاف کام هستند، این همجوشی هرگز اتفاق نمی‌افتد و یا فقط به صورت جزئی اتفاق می‌افتد و فضایی در این بین باز می‌ماند (شکاف).

محققان بر این باورند که اکثر موارد شکاف لب و شکاف کام به دلیل تعامل عوامل ژنتیکی و محیطی ایجاد می‌شود. در بسیاری از نوزادان علت قطعی بروز لب شکری مشخص نشده است.

مادر یا پدر می‌تواند ژن‌هایی را که باعث شکاف لب و شکاف کام می‌شوند، به نوزاد انتقال دهد. شکاف کام هم چنین ممکن است به عنوان یکی از نشانه‌های یک سندرم ژنتیکی در نوزاد بروز کند. در بعضی موارد، نوزادان یک ژن را به ارث می‌برند که باعث می‌شود شکاف بزرگتری داشته باشند و یا یک عامل محیطی باعث می‌شود شکاف رخ دهد.

 

 

آیا امکان پیشگیری از اختلال لب شکری وجود دارد؟

پس از تولد اولین نوزاد با مشکل لب شکری، والدین به طور قابل توجهی نگران احتمال داشتن فرزند دیگری با همین شرایط هستند. درحالی‎‌که نمی‌‏توان از بروز این اختلال مادرزادی به دلیل ارثی بودن آن پیشگیری کرد، پیشنهاد می‎‌کنیم برای افزایش قدرت درک یا کاهش خطر خود نکات زیر را در نظر بگیرید:

قبل از بارداری یک جلسه مشاوره ژنتیک بروید، به ‎خصوص اگر سابقه خانوادگی لب شکری یا شکاف کام را دارید. مشاور ژنتیک می‌‎تواند در تعیین میزان خطر برای داشتن فرزندی با این مشکلات به شما کمک کند.
قبل از بارداری و تولد نوزاد ویتامین‏‌های ضروری را مصرف کنید. اگر قصد دارید به زودی باردار شوید، از پزشک خود بپرسید که آیا باید ویتامین‎‌های خاصی مصرف کنید.

قبل از بارداری و در طی آن، از دخانیات و الکل استفاده نکنید. استفاده از الکل یا تنباکو در دوران بارداری خطر داشتن نوزادی با نقص مادرزادی را افزایش می‏‌دهد.

 

 

علائم لب شکری کودکان :

با علائمی که دیده می شود معمولاً شکاف کام و لب شکری بلافاصله بعد از تولد قابل تشخیص است. شکاف کام و لب شکری می تواند به شکل زیر باشد:

یک شکاف در لب و سقف دهان که بر یک یا هر دو طرف صورت تاثیر می گذارد.

یک شکاف در لب که به نظر می رسد فقط یک شکاف کوچک در لب و یا از روی لب فوقانی و سقف دهان به پایین بینی کشیده می شود.
یک شکاف در سقف دهان که بر ظاهر چهره تاثیری ندارد.

نوع کم تر شایع، شکاف فقط در ماهیچه های نرم سقف دهان رخ می دهد که در پشت هستند و توسط آستر دهان پوشانده شده اند. این نوع شکاف اغلب در هنگام تولد جلب توجه نمی کند و ممکن است تا زمانی که علائم رشد نکنند، تشخیص داده نشود.

 

علائم و نشانه های دیگر شکاف کام و لب شکری کودکان شامل این موارد است:

 

عوارض و مشکلات افراد مبتلا به لب شکری

عوارض لب شکری با توجه به میزان شکاف لب یا سقف دهان، متفاوت است. در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

 

1. تنفس دشوار

به دلیل مشکلات در لب و دهان مشکلات تنفسی در این کودکان شایع است. وجود حفره و شکاف در بینی تنفس را برای این کودکان سخت و گاهی غیر ممکن می کند.

 

2. تغذیه

اگر نوزادان علاوه بر لب شکری به شکاف کام دهان نیز مبتلا باشند ممکن است در غذا خوردن با مشکل رو به رو شوند. برای تغذیه نوزاد لب شکری دستگاه های ویژه ای برای تغذیه به نوزادان در دسترس است.

 

3. عفونت گوش میانی و کاهش شنوایی

ناهنجاری فک و کام شانس عفونت گوش را افزایش می دهد و به کاهش شنوایی در کودک منجر می شود.

 

لب شکری

 

4. مشکلات دندانی

اگر شکاف، لثه و دندان ها را نیز در بر بگیرد بر رشد نامناسب دندان ها و فک تاثیر می گذارد.

 

5. گفتار

برای این که کودک بتواند به درستی صحبت کند، رشد و تکامل طبیعی لب و سقف دهان ضروری است. پس اختلالات گفتاری در این کودکان قابل پیش بینی است.

 

6. مشکلات روحی – روانی

کاهش اعتماد به نفس در کودکان مبتلا به عارضه لب شکری به دلیل نقص در ظاهر و مشکلات کلامی ایجاد می شود. درمان کودک باید هر چه سریع تر صورت بگیرد. با درمان به موقع می توان از تمام این عوارض، پیشگیری کرد.

 

آیا لب شکری ارثی است؟

نتایج یک پژوهش حاکیست: عوامل محیطی، روانی – هیجانی و ارث، سه عامل مهم در ایجاد شکاف لب و کام هستند. بر اساس یافته‌های تحقیقات انجام شده، در 33 تا 36 درصد موارد، رابطه مثبتی بین شکاف لب و عامل ارث وجود دارد. اگر کودکی با شکاف «دهانی – صورت» متولد شود، شانس ابتلا برای بچه بعدی، پنج درصد اضافه می‌شود. اگر یکی از والدین کودک، مبتلا به این شکاف باشد، شانس ابتلا برای کودک بعدی تا 15 درصد بیشتر افزایش خواهد یافت.

بیش از ۴۰% کودکان که شکاف کام دارند ولی شکاف لب در آنها وجود ندارد از بیماری‌های زیر رنج می‌برند:

سندرم وود دِر وان
سندرم حذف
توالی رابین
سندرم استیکلر
سندرم تریچر کولینز

 

انواع مختلف شکاف لب

شکاف در یک طرف لب (شکاف ناقص یک طرف لب)
شکاف در یک طرف لب و بینی (شکاف کامل یک طرف لب)
شکاف در دو طرف لب (شکاف دو طرفه ناقص لب)
شکاف در دو طرف لب و بینی (شکاف کامل دو طرفه لب)

 

در شکاف لب ، لب بالایی به طور کامل شکل نگرفته است و روی عملکرد لب‌ها تأثیر دارد. اگر شکاف فقط بر لب تأثیر داشته باشد، به آن ناقص یا جزئی گفته می‌شود. اگر شکاف بر بینی هم تأثیر داشته باشد به آن کامل می گویند شکاف می‌تواند در یک طرف یا در هر دو طرف لب بالایی به وجود آمده باشد. شکافی که بر خط لب اثر گذاشته باد در رشد دندان‌ها اخلال ایجاد می‌کند. شکاف لب ممکن است از ملایم تا بسیار سخت و شدید باشد.

 

  روش های خانگی برای درمان خشکی لب

علت شکاف کام در جنین

بیشتر (۶۰%) شکاف‌های لب و کام با هیچ یک از اتفاقاتی که در زمان حاملگی یا بعد از آن رخ می‌دهد ارتباطی ندارد. برخی از استثنائات عبارتند از:

قرار گرفتن در معرض داروی فنی توئین (دی لان تین) در زمان حاملگی
استعمال دخانیات در زمان حاملگی
مصرف مشروبات الکلی، داروهای ضد تشنج یا ویتامین A (اسید رتینوئیک)
عوامل ژنتیکی

 

طبق تحقیقات انجام شده، بیماری‌های عفونی مادر، اختلال هورمونال (هیپوتیروئیدیسم، دیابت و درمان با داروهای کورتونی)، داروها (مصرف داروهای آرام‌بخش، ضد تشنج و ضد صرع، احتمال وقوع شکاف لب را تا 10 برابر افزایش می‌دهد)، ویتامین‌ها (کمبود ریبوفلاوین، اسید فولیک، ویتامین B6، ویتامین A و حتی در بعضی موارد مقادیر بیش از حد ویتامین A)، هیپوکسی (سیگار کشیدن مادر در دوران بارداری منجر به هیپوکسی در کودک شده که متعاقبا وقوع شکاف کام را افزایش می‌دهد)، از جمله عوامل موثر محیطی بر ایجاد شکاف لب و کام هستند.

 

این در حالی است که استفاده از اسیدفولیک در چهار ماهه اول حاملگی اثر محافظتی علیه شکاف دارد

همچنین عوامل روانی و هیجانی که با ایجاد تنش‌های ضربه زننده ممکن است در اتیولوژی شکاف در انسان نقش مهمی داشته باشند از دیگر عوامل شکاف لب و کام به شمار می‌روند.

 

 

تشخیص لب شکری در سونوگرافی

مادران باردار از طریق سونوگرافی سه بعدی می‌توانند این مشکل را در جنین خود شناسایی کنند لذا توصیه می‌شود خانواده‌هایی که این بیماری را به صورت وراثتی دارند نسبت به انجام سونوگرافی در دوران بارداری اهتمام بیشتری داشته باشند.

باید توجه داشت که با آزمایش خون مادر نمی‌توان به شکاف کام و لب جنین پی برد. همچنین شایان ذکر 90 درصد از بیمارانی که با شکاف کام و لب مواجه هستند با جراحی بهبود می‌یابند و این مسئله امروزه جای نگرانی ندارد.

 

درمان لب شکری کودکان

 

درمان لب شکری

اغلب موارد شکاف لب و کام را می‌توان با استفاده از فنون پیشرفته و تخصصی جراحی پلاستیک درمان نمود و توانایی غذا خوردن، صحبت کردن، شنیدن و نفس کشیدن طبیعی را به کودک باز گرداند و داشتن ظاهر و عملکرد طبیعی‌تر این اجزاء در نوزاد را امکانپذیر نمود.

 

نوارپیچی و قالب گیری نازوآلوئولار باعث بهبود نتایج جراحی می‌شود

برای کودکان با شکاف عریض، ما لثه، لب و بینی را با استفاده از یک نوار یا قالب، قبل از جراحی لب شکری تغییر شکل داده می شود. هدف از قالب‌گیری کوچک کردن شکاف لثه و لب قبل از عمل جراحی زیبایی لب شکری است که برای کشش پوست و شکل بینی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. نتایج بهتر در اولین عمل به معنای عمل‌های جراحی کمتر در دوران کودکی است.

 

 

عمل جراحی برای درمان شکاف لب (لب شکری)

عمل جراحی برای اصلاح شکاف لب غالباً در شش ماهگی نوزاد انجام می‌شود. در حین جراحی لب شکری ، پوست، ماهیچه و پوشش لب در محل اصلی خود قرار داده می‌شود. بینی هم در اولین عمل مورد درمان قرار می‌گیرد اما وقتی کودک بزرگ‌تر شد نیاز به یک عمل جراحی جزئی دیگر دارد.

 

مراحل عمل جراحی شکاف لب به شرح زیر است:

 

بیهوشی
در این مرحله، داروهایی به کودک شما داده می‌شود تا در زمان عمل جراحی بتواند راحت باشد. در این مرحله ممکن است از مواد بی‌حسی تزریقی داخل وریدی و یا از بیهوشی عمومی استفاده شود. دکتر اکبری بهترین روش بیهوشی برای کودک شما را تعیین خواهد کرد.

 

برش
هدف از انجام جراحی لب شکری آن است که قسمت شکاف خورده لب بالایی کودک بسته شود و عملکرد، ساختار و وضعیت ظاهری لب بالایی اصلاح شود. برای این منظور، بریدگی‌هایی در اطراف شکاف لب ایجاد می‌شود و بافت‌های اطراف این بریدگی‌ها کشیده شده و با استفاده از بخیه بسته می‌شوند تا به این ترتیب، شکاف لب نیز بسته شود.

برای ترمیم شکاف کام لازم است وضعیت بافت‌ها و عضلات ناحیه سقف دهان با دقت خاصی اصلاح شود تا شکاف کام بسته شده و ساختار سقف دهان کودک شکل بگیرد.

 

برای این منظور، بریدگی‌هایی در دو طرف شکاف کام ایجاد می‌شود و سپس با استفاده از روش‌های تخصصی فلپ، این عضلات و بافت‌های نرم و سخت دهان نوزاد در وضعیت جدیدی قرار داده می‌شود، سپس ناحیه ترمیم شده به وسیله بخیه بسته می‌شود. بخیه‌ها معمولاً در قسمت میانی سقف دهان نوزاد زده می‌شود تا طول سقف دهان به اندازه کافی باشد و نوزاد بتواند در ادامه مراحل رشد خود، تغذیه طبیعی داشته باشد و قدرت تکلم او نیز به شکل مناسبی توسعه پیدا کند.

 

بستن بریدگی‌ها
بریدگی‌های اطراف شکاف لب و کام را می‌توان با استفاده از بخیه‌های جذب شونده یا بخیه‌های ساده بست.

 

مشاهده نتایج
جای زخم‌های خارجی که در نتیجه عمل ترمیم شکاف لب یا کام ایجاد می‌شوند، معمولاً بر روی لب بالایی و بینی کودک باقی می‌ماند. با گذشت زمان، این جای زخم‌ها به تدریج محو می‌شوند و کودک شما توانایی رشد و عملکرد طبیعی خود را به دست خواهد آورد.

 

دانستن این نکته اهمیت زیادی دارد که هر چند شکاف لب یا کام را می‌توان با یک عمل جراحی پلاستیک ترمیم نمود، اما مراحل درمان کودکی که با این عارضه متولد شده است تا زمان رسیدن به مرحله بلوغ و گاهی حتی تا بزرگسالی نیز ادامه پیدا می‌کند. در واقع هر چقدر که سن کودک افزایش پیدا می‌کند، ممکن است به عمل‌های جراحی پلاستیک دیگری برای اصلاح عملکرد و وضعیت ظاهری لب یا کام او نیز نیاز باشد.

 

نتایج جراحی اولیه کودک شما برای ترمیم شکاف لب یا شکاف کام او تفاوت قابل ملاحظه‌ای در کیفیت زندگی کودک، توانایی تنفس، خوردن، آشامیدن و صحبت کردن ایجاد خواهد کرد. اما با این وجود ممکن است برای اصلاح عملکرد یا وضعیت ظاهری لب و دهان کودک، به عمل‌های جراحی دیگری نیز نیاز باشد. البته مقداری از جای زخم‌های ناشی از این عمل معمولاً بر روی لب‌های کودک باقی می‌ماند و برای همیشه در چهره او قابل مشاهده خواهد بود.

 

 

زمان انجام عمل جراحی لب شکری

زمان مناسب برای انجام عمل جراحی لب شکری به شرایط خاص کودک شما بستگی دارد. اولین جراحی ترمیم شکاف لب معمولاً در هنگامی که سن کودک حداقل ۱۰ هفته و وزن او در حدود ۵ کیلوگرم باشد و میزان هموگلوبین (یا گلبول‌های قرمز خون) او حداقل برابر با ۱۰ باشد، انجام می‌شود.

جراحی ترمیم شکاف کام معمولاً در سنین بالاتر، یعنی هنگامی که کودک در سن ۹ تا ۱۸ ماهگی باشد، انجام می‌شود. البته در صورتی که کودک به مشکلات و عوارض خطرناک‌تری از قبیل بیماری‌های قلبی یا ریوی مبتلا باشد، معمولاً لازم است که درمان لب شکری او تا زمان درمان این مشکلات به تعویق بیفتد.

 

 

هزینه عمل لب شکری

یکی از مواردی که همواره در تصمیم‌گیری برای انجام یک عمل جراحی اهمیت دارد، هزینه آن است. هزینه یک عمل جراحی می‌تواند بسته به میزان تجربه پزشک جراح و روش مورد استفاده برای عمل لب شکری و حتی موقعیت جغرافیایی محل زندگی بیمار متفاوت باشد.

 

هزینه عمل لب شکری شامل موارد زیر است:

دستمزد جراح
هزینه‌های بیمارستان یا مرکز جراحی
هزینه بیهوشی
نسخه‌های مربوط به داروهای تجویز شده
لباس‌های مخصوص بعد از عمل
آزمایش‌های پزشکی

 

 

همچنین پیشنهاد می کنیم مطالب « درمان خشکی لب در خانه »  و  « روشهایی که باعث جلوگیری از چروک شدن لب می شود » را  هم مطالعه نمایید.

 

 

منابع:

paziresh24.com

namnak.com

saednews.com

dryazdanisurgeon.com

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *