الکتریسیته مو چیست و چطور درمان می شود؟

از بین بردن الکتریسیته مو, موهام الکتریسیته داره چیکار کنم, علت الکتریسیته مو, چگونه الکتریسیته مو را بگیریم, برق گرفتگی موی سر, برس ضد الکتریسیته مو

حتما برای شما هم پیش آمده است که گرفتار برق و حالتی شوید که هم حس کنید مو برق دارد و هم حالتش فرق کرده است. عارضه الکتریسیته مو در بسیاری از ما رایج است. در این مقاله از سایت به تعریف این عارضه و نحوه درمان آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

موهای سالم دارای درخشندگی خاصی هستند. این درخشش نشان دهنده طراوت و شادابی مو بوده و خیلی هم خوب است. اما نوعی برق مو وجود دارد که نه تنها چیز جالبی نیست بلکه گاهی آزار دهنده نیز می شود. این برق ناشی از بار الکتریکی و وجود الکتریسیته ساکن در مو است. وقتی موها به این حالت در می آیند، دیگر به هیچوجه سر سازگاری ندارند و به سمت بالا، پرواز می کنند. پرواز موها پدیده ای رایج است که اغلب افراد گاه و بیگاه آن را تجربه می کنند.

 

اگر تجربه سوار شدن بر سرسر های پلاستیکی را داشته باشید حتما برق گرفتگی مو را نیز تجربه کرده اید. معمولا کودکانی که با وسایل بازی در پارک ها، مشغول هستند قیافه بامزه ای پیدا می کنند زیرا موهای شان به پرواز در آمده و صحنه خنده داری ایجاد کرده است. حالا تصور کنید برای یک جلسه کاری مهم، ساعت را کوک کرده اید که به موقع به قرار، برسید. در این وضعیت خود را در آینه نگاه می کنید و این بار موهای خودتان دچار الکتریسیته شده است.

 

الکتریسیته مو و راه های خلاص شدن از برق مو

 

الکتریسیته مو

راه های ساده ای برای خلاص شدن از پرواز موها وجود دارد. برخی راه ها برای جلوگیری از الکتریسیته در مو است و برخی دیگر برای تخلیه این برق از روی موها کارایی دارد. بهترین راه اینست که از ابتدا اجازه ندهید، موها دچار برق و الکتریسیته شود.

 

راه های خلاص شدن از برق مو

هیدراته کردن مو

تماس موها با اجسام دیگر می تواند باعث تبادل الکترونی بین آن مو و جسم مورد نظر بشود. در حقیقت حتی کلاه و شانه سر هم می توانند علت ایجاد برق مو باشند. موها در اثر برخورد با دریافت یک الکترون اضافی ، به وضعیتی در می آیند که اصلا قابل کنترل نیستند. به دلیل اینکه استفاده از کلاه در فصل زمستان بیشتر است شاید این پدیده را در روزهای سر سال، بیشتر شاهد باشیم اما علت اصلی مالش کلاه روی موهاست نه سردی هوا.

هوای خشک نیز در انتقال بارهای الکترونی، بهتر عمل می کند در آب و هوای مرطوب به ندرت موها به پرواز در می آیند. در زمستان به دلیل روشن شدن بخاری و دستگاه های گرم کننده در ساختمان، رطوبت هوا به شدت کم می شود. اگر یک کتری روی بخاری قرار دهید، رطوبت هوا حفظ خواهد شد. در این صورت علاوه بر اینکه جلوی پرواز موها را گرفته اید از ابتلا به بیماری های ویروسی و عفونی نیز پیشگیری می شود. افرادی که در خانه از دستگاه بخور استفاده می کنند کمتر به بیماری های فصلی نظیر سرما خوردگی دچار می شوند و هیچوقت با برق مو نیز روبرو نمی شوند.

 

موهایی که مستعد پرواز هستند بدون تردید رطوبت کمی دارند. اگر عادت دارید موها را با دستگاه های حرارتی، به شدت خشک کنید ساقه های مو آسیب می بیند. در واقع رطوبت ساقه مو به طور کامل از بین می رود و موها دچار موخوره و خشکی و شکنندگی مو می شوند. چنین مویی به سادگی با برخورد به هر جسمی دچار الکتریسیته می شود. بنابراین ساده ترین راه برای خلاص شدن از برق مو اینست که خشکی بیش از حد مو را درمان کنید.

 

ورق خشک کن آنتی استاتیک

این ورق‌ها همان چیزهایی هستند که مادران ما همراه با لباس‌ها درون ماشین لباسشویی قرار می‌دهند! ورق های آنتی استاتیک نه تنها باعث می‌شوند لباس‌های شما بوی شگفت انگیزی داشته باشند، بلکه الکتریسیته مو را نیز از بین می‌برند.
اگر موهای شما مستعد ایجاد الکتریسیته و پریدن در هواست، تعدادی از این ورق‌ها را همیشه در جیب یا کیف خود داشته باشید. همچنین سعی کنید ورق‌های خشک کن را روی شانه و برس‌های پلاستیکی خود مالش دهید تا الکتریسیته مو کاهش یابد.
اگر نگران مواد شیمیایی داخل ورق‌های خشک کن هستید که ممکن است مناسب پوست شما نباشند، ورق‌های آنتی استاتیک مخصوص از بین بردن الکتریسیته مو نیز وجود دارد.

 

اسپری مو، سرم مو یا روغن مو

برای مبارزه با موهای ساکن، از یک اسپری مو، سرم مو یا روغن مو استفاده کنید.
شما می‌توانید بر اساس نوع موی خود، محصولات مخصوص الکتریسیته مو را از فروشگاه‌ها بخرید یا وارد آشپزخانه خود شوید و از روغن‌های پخت و پز مانند روغن زیتون یا روغن نارگیل استفاده کنید. اسپری مویی را انتخاب کنید که عاری از الکل باشد، زیرا الکل باعث خشکی موها می‌شود. برای از بین بردن الکتریسیته مو تنها کافی است مقدار یکسانی از اسپری را روی ساقه موهایتان توزیع کنید تا موهای ساکن شما کاهش پیدا کند.

 

از بین بردن الکتریسیته مو با کرم

از هر نوع کرمی که در کیفتان دارید استفاده کنید. کمی لوسیون بدن، کرم دست و صورت، هر چه! رطوبت نعمتی غیر مترقبه برای موهای شما خواهد بود.
فقط به اندازه یک نخود از کرم را در دستان خود مالش دهید و آن را به موهایتان بزنید. اگر از مقدار بیشتری استفاده کنید، موهای شما روغنی و کم پشت به نظر می‌رسند. کرم را بیشتر به انتها و ساقه موهای خود بزنید تا اینکه چنین به نظر برسد که انگار هفته‌هاست حمام نکرده‌اید! تنها مقدار کمی از کرم، موهای ساکن شما را تحت کنترل می‌گیرد.

  مزوتراپی چیست؟ هر آنچه درباره مزوتراپی مو باید بدانید

 

استفاده از آب

اگر کرم ندارید، می‌توانید از مقداری آب استفاده کنید. استفاده از آب نه تنها بهینه‌ترین راه حل، بلکه مطمئنا در دسترس‌ترین راه حل است! ساییدن یک مکعب یخ روی موهای ساکن نیز یکی از گزینه‌های جایگزین است. بهترین روش برای استفاده از آب این است که آن را تنها در مناطقی که موهای ساکن وجود دارد به کار ببرید.
اگر حجم زیادی از موهای شما ساکن شده‌اند، مسواک خود را خیس کنید و آن را روی موهایتان بکشید یا مقداری آب را درون بطری بریزید و آن را روی موهایتان اسپری کنید تا یکدست شود.

 

شانه پلاستیکی یا شانه چوبی و فلزی؟

استفاده از یک شانه پلاستیکی یا یک برس مو ممکن است بی‌ضرر به نظر برسد، اما ایده خوبی نیست. دلیل این امر این است که پلاستیک نارسانا است. در عوض، یک شانه چوبی یا فلزی را انتخاب کنید، زیرا این مواد رسانا هستند و با استفاده از آن‌ها می‌توانید از شر الکتریسیته مو راحت شوید. فایده دیگر استفاده از شانه‌های چوبی یا فلزی این است که این مواد نسبت به پلاستیک با محیط زیست سازگارتر هستند.

 

افزودن رطوبت به محیط

بدیهی است که شما نمی‌توانید رطوبت هوا را در همه جا کنترل کنید، به خصوص اگر در مکانی با آب و هوای سرد زندگی می‌کنید. مخصوصا در زمستان، هنگامی که هوای سرد بیرون با هوای گرم داخل جفت می‌شود، ترکیب بدی برای موهای شما به وجود می‌آید.

اگر موهایتان در خانه دچار الکتریسیته شده‌اند، نشان‌دهنده این است که هوا بسیار خشک است؛ زیرا رطوبت زیاد نشان‌دهنده الکتریسیته کم است. یک راه حل بسیار ساده، روشن کردن دستگاه بخور و افزودن رطوبت بیشتر به هوا است تا هم کیفیت هوا و هم کیفیت زندگی بهتر شود. با انجام این روش دیگر نیازی به از بین بردن الکتریسیته مو نخواهد بود.

شما می‌توانید دستگاه‌های بخور جمع و جور را در هر فروشگاهی پیدا کنید و یا آن را به صورت آنلاین سفارش دهید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که دستگاه را با مقدار مناسبی آب پر کنید، آن را روشن کنید و از الکتریسیته مو در خانه خداحافظی کنید.

 

عدم استفاده از لباس‌های دارای مواد مصنوعی

مواد مصنوعی به ویژه نایلون و پلی استر، باعث ایجاد الکتریسیته مو می‌شوند؛ بنابراین اگر ژاکت، روسری، کلاه یا پلیور شما حاوی این مواد است، به احتمال زیاد الکتریسیته مو را تجربه خواهید کرد. در عوض سعی کنید موادی مانند پنبه، پشم یا ابریشم را انتخاب کنید تا میزان الکتریسیته کاهش پیدا کند.

برای محافظت بیشتر از مو در فصل زمستان، یک محلول سرم دو فاز بخرید و آن را در داخل و خارج تمامی لوازم زمستانی خود اسپری کنید تا در برابر الکتریسیته مو محافظت شوید.
وقتی صحبت از الکتریسیته مو می‌شود، می‌توانید به کفش‌هایتان نیز فکر کنید. پوشیدن کفش‌هایی با کف پلاستیکی و راه رفتن روی فرش می‌تواند باعث انتقال بار الکتریکی به موهای شما شود؛ بنابراین اگر مستعد الکتریسیته مو هستید، از کفش‌هایی با کفه‌های پلاستیکی استفاده نکنید.

 

استفاده از سشوار یونی

روش دیگر برای کاهش شانس الکتریسیته مو، کاری است که مستقیما می‌توانید بعد از دوش گرفتن انجام دهید. اجازه دهید موهایتان به طور طبیعی خشک شوند. استفاده از حوله میکرو فیبر یا تی‌شرت، بهترین راهکارها برای مبارزه با الکتریسیته مو هستند زیرا حوله‌های درشت بافت می‌توانند باعث باز شدن کوتیکول‌های مو شوند.

اما اگر زمان کمی در اختیار دارید، سشوار یونی را به سشوار معمولی ترجیح دهید. سشوار یونی یک ابزار طراحی شده فوق‌العاده مفید است که نه تنها سریع موهای شما را خشک می‌کند بلکه باعث آسیب کمتری به موها می‌شود. همچنین یون‌های منفی سشوار، یون‌های مثبت را خنثی می‌کنند که این یک روش برای از بین بردن الکتریسیته مو است.

 

الکتریسیته مو چیست و چطور درمان می شود

 

استفاده از نرم کننده مو

هفته‌ای چند بار موهای خود را شامپو می‌زنید؟ موهای خود را به جای هر روز شستن، هفته‌ای ۲ الی ۳ بار بشویید. شامپو دارای مواد شوینده سختی است که رطوبت را از موهای شما دور می‌کند و اجازه نمی‌دهد روغن‌های طبیعی مو جادوی خود را انجام دهند. همیشه بعد از شامپو زدن از نرم کننده استفاده کنید. یک نرم کننده باکیفیت را پیدا کنید که حاوی مواد خشک کننده مانند الکل نباشد و آن را در برنامه مراقبت از موی خود بگنجانید.
اگر موهای شما دچار کمبود آب است، احتمالا بار الکتریکی ایجاد می‌کند که باعث ایجاد الکتریسیته مو می‌شود. با شامپو زدن کمتر اما استفاده از نرم کننده باکیفیت، کیفیت موهای شما بهبود می‌یابد و از شر الکتریسیته مو خلاص می‌شوید.

 

بستن موها

گاهی اوقات هر کاری انجام دهید نمی‌توانید موهای خود را از شر الکتریسیته مو نجات دهید. روش دیگر برای از بین بردن الکتریسیته مو این است که موهای خود را ببندید و آن را از صورتتان دور نگه دارید.

 

همچنین پیشنهاد می کنیم مطلب  « درمان عارضه موی زیرپوست » را هم مطالعه نمایید.

منابع:

setare.com

darvishzad.com

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *